İMPLANT

Çürüme veya dışarıdan herhangi bir travmaya maruz kalarak kaybedilen dişlerin yerine uygulanabilen titanyum maddesinden yapılmış çene kemiğine sabitlenen diş köküne “DİŞ İMPLANTI” ya da “DENTAL İMPLANT” adı verilmektedir.

Titanyum dokulara kolayca uyum sağlayabilen ve kemik dostu da olarak bilinen bir malzemedir. Bu nedenle günümüzde titanyum kullanımı eksik dişlerin implant ile tedavi edilmesinde çok önemli bir keşif haline gelmiştir.

Diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve modern diş tedavi yöntemi diş implantı tedavisidir. Yenilen tıp bilgileri ve teknoloji ile gelişen materyaller sayesinde günümüzde implantı tedavisi daha kolay, ağrısız ve hızlıca yapılabilmektedir. Yeni materyaller ile diş implantları çene kemiğine daha hızlı sabitlenmekte ve bu sayede diş implantı üzerine uygulanan yapılan diş protezleri kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

Yaşadığımız yüzyılda diş hekimliğinde en çok işlem gerçekleştireceğimiz diş protezi tedavisi metodu diş implantları olacaktır. Diş implantlarının doğal dişlere en uygun alternatif oluşu, hareketli diş protezlerine göre daha iyi konuşma sağlaması, daha iyi dişlerin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesi ve çok ciddi konfor artışı sağlaması gibi özellikleri implantları vazgeçilmez kılmaktadır.

Diş İmplantı nedir?
Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, özel materyallerden ağız ve diş anatomisine uygun olarak hazırlanan, yapay diş kökleridir. Diş implantları basit bir diş operasyonuyla çene kemiğine sabitlenerek yerleştirilmektedir.
Bir diş implantının ömrü ne kadardır?
Günümüzdeki diş implantlarının geldiği teknolojiyi düşünürsek ömürleri geçmiş teknolojilere göre çok daha uzundur. 20 – 30 yıldır sorunsuz şekilde takip edilen klinik araştırma yapılan implantlar mevcuttur. Yapım zamanına, kemik yapısına, çene yapısına, ileride çıkabilecek implant kaynaklı olmayan dış sorunları ayrı tutarsak ömür boyu kalıcılıkları söz konusu olabilir. İyi bir ağız ve diş bakımını burada temel durum olarak belirtebiliriz. Gerekli düş kontrolleri bakımları aksatılmadığı sürece implantlarınız yıllar boyunca sizinle kalacaktır.
Diş İmplantları kimlere uygulanabilir?
Genel sağlık durumu iyi olan her hastaya diş implantı uygulaması gerçekleştirilebilir. Genç bieylerde kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için uygulama ileriki yıllarda düşünülebilir. Üst yaş limiti ise bulunmamaktadır. Uygulamamanın başarısını ortaya koyan etkenlerden en önemlisi çene kemiği yapısı olmaktadır. Çene kemiği yapısının belirli bir kalınlıkta ve sağlamlıkta olması implantın yerleşimi aşamasında oldukça önem kazanmaktadır. Kemik hastalığı olanlar için diş implantı uygulaması önerilmemektedir. Diyabet, kortizon kullanımı, enfeksiyona yatkınlık, metal alerjisi gibi çeşitli durumları bulunan bireyler ise hekimlerine durumu belirtip kendileri için özel konsültasyon talep etmeleri gerekmektedir. Diş hekimlerimiz bu tür takip edilen hastaların kendi hekimleriyle konsültasyon gerçekleştirmektedirler.
Osseointegrasyon nedir?
Diş implantlarının dişlerdeki çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam bir uyum içinde bulunması gerekir. Diş hekimliğinde diş implantının çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adı verilir. Diş implantları uygulama yapıldıktan sonra ve ilerleyen dönemde çiğneme fonksiyonu nedeniyle tıpkı gerçek dişlerimiz gibi yoğun baskıya maruz kalacaktır. Hastanın yaşına, operasyon bölgesine, implant türüne bağlı olarak bu süre 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Osseointegrasyon süresi tamamlanınca, diş implantı hastaya özel imal edilmiş diş protezi ile kaplanacaktır.
Diş implantı nasıl yerleştirilir?
Diş implantı uygun bir anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilir. Hastalar yerleştirme esnasında herhangi bir acı yada ağrı hissetmezler. Çoğunlukla karşılaşmıyor olmamıza rağmen; bazı hastalarımız, anestezi etkisi tamamen geçtikten sonra basit ağrı kesicilerle giderilebilecek türde hafif sızlama duyulabilir. Diş implantı yerleştirme operasyonu, uygun bir anestezi kullanılarak yapılır, hasta herhangi bir ağrı duymaz. Diş implantının yerleştirildiği gün hissedilen sızı da, alınacak basit ağrı kesicilerle önlenebilir ki bu sızının diş çekiminden sonra duyulan sızıdan farklı olmadığı gözlemlenmiştir.
Diş implantlarının özel bakımı var mı?
Diş temizliği diş tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Normal diş bakımı kontrolleri ve normal diş bakımı prosedürleri dışında zor bir bakım süreci söz konusu değildir. Tüm temizlik ve bakım usulleri diş hekiminiz tarafından size aktarılacaktır.
Diş implantları üzerine diş protezleri nasıl uygulanır?
Genellikle diş implantı ve diş protezi birbiriyle karıştırılır ya da bir bütün olarak düşünülür. Diş implantı protezi çene kemiğine sabitlemek için kullandığımız genellikle titanyumdan yapılma vida olarak adlandırabiliriz. Protez ise dışarıdan gördüğünüz beyaz kısma verilen isimdir. Her diş için bir implant kullanmamıza gerek yoktur. Köprüler yardımıyla ve diğer dişlerin yardımı ile protezler ağız ve diş yapınıza göre planlanabilmektedir. Protez dişler implantın üzerine takılarak işlem gerçekleştirilir. Size en uygun yöntem diş hekiminizin yapacağı detaylı tetkiklerden sonra ortaya çıkacaktır.
Diş implantlarının en önemli avantajları nelerdir?
  • Çok daha estetik bir diş görüntüsü elde etmek mümkündür.
  • Hareketli diş protezi kullanımı zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.
  • Dişler daha güçlü ve daha iyi çiğneme fonksiyonuna sahip olur.
  • Gerekli görüldüğü zaman yeni protezler ile kolaylıkla değiştirilebilir.
  • Tek bir diş için bile uygulanabilir.
  • Kişiler İmplant ile öz güvenlerini geri kazanırlar.
İmplant tedavisi için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.
Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, implant fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.
Clinic Lacivert ile eksizsiz dişlere kavuşabilirsiniz.

 

This post is also available in: English (İngilizce) Français (Fransızca)

Türkçe