AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

 

Ağız ve diş sağlığı insan hayatının her döneminde büyük öneme sahiptir. Ağız ve diş sağlığı problemleri ve dişlerden kaynaklanan estetik sorunlar kişilerin hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Ağız ve diş sağlığı problemleri genel sağlık üzerinde de etkili olabilir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda tam donanımlı sağlık kurumlarına ve alanında tecrübe sahibi profesyonel diş hekimlerine güvenmek gerekir.

 

Hastalarımızın kendilerini güvende hissedecekleri, maksimum hijyenin sağlandığı, önceliğin hasta memnuniyeti olduğu kliniğimizde uzman diş hekimi kadromuz hafta içi, hafta sonu ve akşam saatleri de dahil olmak üzere her yaştan hastamız için ağız, çene ve diş hastalıkları konusunda teşhis ve tedavi hizmetleri sunuyoruz.

 

Clinic Lacivert ile sağlık ve bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Bölümlere tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

İmplant Tedavisi

Diş beyazlatma

Ortodonti Tedavisi

Gülüş Tasarımı

İMPLANT

 

Diş İmplant Tedavisi

 

 

Çürüme veya dışarıdan herhangi bir travmaya maruz kalarak kaybedilen dişlerin yerine uygulanabilen titanyum maddesinden yapılmış çene kemiğine sabitlenen diş köküne “DİŞ İMPLANTI” ya da “DENTAL İMPLANT” adı verilmektedir.

Titanyum dokulara kolayca uyum sağlayabilen ve kemik dostu da olarak bilinen bir malzemedir. Bu nedenle günümüzde titanyum kullanımı eksik dişlerin implant ile tedavi edilmesinde çok önemli bir keşif haline gelmiştir.

Diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve modern diş tedavi yöntemi diş implantı tedavisidir. Yenilen tıp bilgileri ve teknoloji ile gelişen materyaller sayesinde günümüzde implantı tedavisi daha kolay, ağrısız ve hızlıca yapılabilmektedir. Yeni materyaller ile diş implantları çene kemiğine daha hızlı sabitlenmekte ve bu sayede diş implantı üzerine uygulanan yapılan diş protezleri kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

 1. yüzyılda diş hekimliğinde en çok işlem gerçekleştireceğimiz diş protezi tedavisi metodu diş implantları olacaktır. Diş implantlarının doğal dişlere en uygun alternatif oluşu, hareketli diş protezlerine göre daha iyi konuşma sağlaması, daha iyi dişlerin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesi ve çok ciddi konfor artışı sağlaması gibi özellikleri implantları vazgeçilmez kılmaktadır.

 

Diş İmplantı nedir?

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, özel materyallerden ağız ve diş anatomisine uygun olarak hazırlanan, yapay diş kökleridir. Diş implantları basit bir diş operasyonuyla çene kemiğine sabitlenerek yerleştirilmektedir.

 

Bir diş implantının ömrü ne kadardır?

Günümüzdeki diş implantlarının geldiği teknolojiyi düşünürsek ömürleri geçmiş teknolojilere göre çok daha uzundur. 20 – 30 yıldır sorunsuz şekilde takip edilen klinik  araştırma yapılan implantlar mevcuttur. Yapım zamanına, kemik yapısına, çene yapısına, ileride çıkabilecek implant kaynaklı olmayan dış sorunları ayrı tutarsak ömür boyu kalıcılıkları söz konusu olabilir. İyi bir ağız ve diş bakımını burada temel durum olarak belirtebiliriz. Gerekli düş kontrolleri bakımları aksatılmadığı sürece implantlarınız yıllar boyunca sizinle kalacaktır.

 

Diş İmplantları kimlere uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan her hastaya diş implantı uygulaması gerçekleştirilebilir. Genç bieylerde kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için uygulama ileriki yıllarda düşünülebilir. Üst yaş limiti ise bulunmamaktadır.

Uygulamamanın başarısını ortaya koyan etkenlerden en önemlisi çene kemiği yapısı olmaktadır. Çene kemiği yapısının belirli bir kalınlıkta ve sağlamlıkta olması implantın yerleşimi aşamasında oldukça önem kazanmaktadır.  Kemik hastalığı olanlar için diş implantı uygulaması önerilmemektedir. Diyabet, kortizon kullanımı, enfeksiyona yatkınlık, metal alerjisi gibi çeşitli durumları bulunan bireyler ise hekimlerine durumu belirtip kendileri için özel konsültasyon talep etmeleri gerekmektedir. Diş hekimlerimiz bu tür takip edilen hastaların kendi hekimleriyle konsültasyon gerçekleştirmektedirler.

 

Osseointegrasyon nedir?

Diş implantlarının dişlerdeki çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam bir uyum içinde bulunması gerekir. Diş hekimliğinde diş implantının çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adı verilir. Diş implantları uygulama yapıldıktan sonra ve ilerleyen dönemde çiğneme fonksiyonu nedeniyle tıpkı gerçek dişlerimiz gibi yoğun baskıya maruz kalacaktır. Hastanın yaşına, operasyon bölgesine, implant türüne bağlı olarak bu süre 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Osseointegrasyon süresi tamamlanınca, diş implantı hastaya özel imal edilmiş diş protezi ile kaplanacaktır.

 

Diş implantı nasıl yerleştirilir?

Diş implantı uygun bir anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilir. Hastalar yerleştirme esnasında herhangi bir acı yada ağrı hissetmezler. Çoğunlukla karşılaşmıyor olmamıza rağmen; bazı hastalarımız, anestezi etkisi tamamen geçtikten sonra basit ağrı kesicilerle giderilebilecek türde hafif sızlama duyulabilir.

Diş implantı yerleştirme operasyonu, uygun bir anestezi kullanılarak yapılır, hasta herhangi bir ağrı duymaz. Diş implantının yerleştirildiği gün hissedilen sızı da, alınacak basit ağrı kesicilerle önlenebilir ki bu sızının diş çekiminden sonra duyulan sızıdan farklı olmadığı gözlemlenmiştir.

 

Diş implantlarının özel bakımı var mı?

Diş temizliği diş tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Normal diş bakımı kontrolleri ve normal diş bakımı prosedürleri dışında zor bir bakım süreci söz konusu değildir. Tüm temizlik ve bakım usulleri diş hekiminiz tarafından size aktarılacaktır.

 

Diş implantları üzerine diş protezleri nasıl uygulanır?

Genellikle diş implantı ve diş protezi birbiriyle karıştırılır ya da bir bütün olarak düşünülür. Diş implantı protezi çene kemiğine sabitlemek için kullandığımız genellikle titanyumdan yapılma vida olarak adlandırabiliriz. Protez ise dışarıdan gördüğünüz beyaz kısma verilen isimdir. Her diş için bir implant kullanmamıza gerek yoktur. Köprüler yardımıyla ve diğer dişlerin yardımı ile protezler ağız ve diş yapınıza göre planlanabilmektedir. Protez dişler implantın üzerine takılarak işlem gerçekleştirilir. Size en uygun yöntem diş hekiminizin yapacağı detaylı tetkiklerden sonra ortaya çıkacaktır.

 

Diş implantlarının en önemli avantajları nelerdir?

Çok daha estetik bir diş görüntüsü elde etmek mümkündür.

Hareketli diş protezi kullanımı zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Dişler daha güçlü ve daha iyi çiğneme fonksiyonuna sahip olur.

Gerekli görüldüğü zaman yen protezler ile kolaylıkla değiştirilebilir.

Tek bir diş için bile uygulanabilir.

Kişiler İmplant ile öz güvenlerini geri kazanırlar.

 

 

İmplant tedavisi için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.

Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, implant fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.

Clinic Lacivert ile eksizsiz dişlere kavuşabilirsiniz.

 

 

Porselen-Zirkon

Zirkonyum implantlar son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile ortaya çıkmış, titanyum implantların direncini artırmak için yapılmış yeni nesil implantlardır. Dar çene kemiği gibi zor vakalarda dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Oldukça dayanıklı ve vücuda zararı olmayan bir maddedir.

Zirkonyumun kullanıldığı diğer bir alan diş kaplamasıdır.  Zirkonyum doğal diş rengine çok yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu nedenle estetik açıdan doğal sonuçlar verirken uzun ömürlü olması da zirkonyum implantların kullanımı artırmıştır. Zirkonyum implantlar aşınma yapmaz, ağızda metal tadı bırakmaz ve zaman içerisinde renk değişikliği oluşturmaz.

İmplant tedavisi ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

 

 

ORTODONTİ TEDAVİSİ

 

 

Ortodonti Tedavisi nedir?

Ortodonti, dişler ve çenenin normal yapısı ve gelişimi, meydana gelen diş bozuklukları ve bu diş bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğinin en önemli dallarından birisidir. Ortodonti tedavisi dişlerin birbirleriyle ilişkilerini düzelterek daha iyi fonksiyonunu yerine getiren dişlere ve çene eklemine sahip olmanızı sağlar. Çapraşık dişlerin sağlığınız için düzeltilmesi ile ilgilenir.

Diş hekimleri olarak amacımız sizi en güzel ve en sağlıklı gülümsemeye kavuşturmaktır. Ortodonti tedavisi sizi daha güzel bir gülümsemeye kavuşturur.

Ortodonti tedavisi sadece estetik ihtiyaçlar düşünülerek gerçekleştirilmez. Ortodonti tedavisinde temel amaç ağız sağlığının, dişlerin fonksiyonlarının yerine getirilmesi ve kişinin yaşam kalitesine katkı sağlanmasıdır.

 

Ortodontik problemler nasıl ortaya çıkar?

Ortodontik problemlerin nedenleri genetik olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Bebeklik döneminde uzun süre emzik ve biberon kullanılması, parmak emme ve dudak ısırma gibi alışkanlıklar sonrada ortodontik bozukluklara neden olabilir.

 

Ortodonti Uzmanına ne zaman başvurmak gerekir?

Çene kemiklerine ait bozuklukların oldukça erken yaşta ortodonti tedavisi ile düzeltilmesi gerekir. Sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda ortodonti tedavisi için ilerleyen yaşlarda da mümkün olmaktadır. Yetişkin hastalarda her yaşta ortodonti uzmanına başvurabilir. Yaşın ilerlemesi ortodonti tedavisinin süresini uzatır.

Genç hastalarda özellikle ergenlik döneminde yapılacak diş kontrolleri sorunun çözümü için büyük katkı sağlamaktadır.

 

Ortodonti Tedavisi için bir yaş sınırı var mıdır?

Sadece dişleri kapsayan bozuklukların (çapraşık dişlerin) düzeltilmesinde ortodonti tedavizi 7’den 70’e her yaşta uygulanabilir.  Dişler ve diş etleri sağlıklı olması ortodonti tedavisine başlamak için yeterlidir. Yaş arttıkça kemik esnekliğimiz azalacağı için ortodonti tedavisinin süresinin bir miktar arttığı düşünülmektedir.

Bireyin kemik yapısında herhangi bir bozukluk varsa yaş önemli hale gelmektedir. Bu durumlarda ergenlik çağına kadar ortodonti tedavisi uygulanmalıdır. Çene gelişimleri tamamlandıktan sonra kemik gelişimine müdahale etmek mümkün değildir. Bu nedenle çene kemiklerini ilgilendiren ortodontik bozukluklar, ilerleyen yaşlarda ancak ameliyat ile düzeltilebilmektedir.

 

Ortodonti Tedavisi nasıl uygulanır?

Ortodontik tedavi uygulanma şekline göre sabit ve hareketli ortodonti tedavisi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sabit Ortodonti Tedavisi

Hastanın çıkartamayacağı sabit aparey kullanılan ortodonti tedavisi seçeneğidir. Sabit ortodonti tedavisinde dişler üzerine braketler yapıştırılır. Braketler oluklu metal ya da porselen şeklinde olabilir. Braket içerisinden bir tel geçirilir. 4-6 hafta aralıklarla bu tel diş hekimi tarafından değiştirilir.

Hareketli Ortodonti Tedavisi

Hareketli ortodonti tedavisi hastanın kendine takıp, çıkartabileceği apareylerin kullanıldığı ortodonti tedavisidir. Hareketli ortodonti tedavisi daha çok küçük yaş çocuklarda (6-12 yaş) uygulanır.

Bazı durumlarda hem sabit hem hareketli ortodonti tedavisi şekli de uygulanabilmektedir.

 

Ortodonti Tedavisi ne kadar sürmektedir?

Ortodonti tedavisinin süresi pek çok değişkene bağlıdır. Ortodonti tedavisinde süreyi etkileyen en önemli faktörlerin başında ortodonti sorunun şiddeti gelmektedir. Diş hekimliğinde uygulanan diğer tedavilerle baktığımızda, ortodonti tedavisi uzun bir süreci kapsamaktadır. 6 aydan 3 yıla kadar farklı tedavi süreleri söz konusu olabilmektedir.

 

Ortodonti Tedavisi hangi faydaları sağlamaktadır?

Dişlerinizde çapraşıklık olması dişlerin temizlenmeleri zorlaştırır. Dişlerin temizlenememesi çürük ve diş eti hastalığı oluşumu riskini artar. Ortodonti tedavisi bu riski ortadan kaldırmaktadır.

Çapraşık alt ve üst dişler kapanış esnasında çenenin birbiriyle kenetlenmesini engeller. Bazı dişler diğerlerine göre daha önce temas eder ve çok daha fazla kuvvete maruz kalır. Dişlere ve çene ekleminde bu fazla kuvvetten dolayı bazı problemler görülebilir. Ortodonti tedavisi ile bu problemlerin önlenebilir.

Ortodonti tedavisinin en önemli faydalarından biri de sizi en güzel ve en sağlıklı gülümsemeye kavuşturmaktır. Ortodonti tedavisi sizi daha güzel bir gülümsemeye kavuşturur.

 

Ortodonti Tedavisinde nelere dikkat etmem gerekiyor?

Ortodonti tedavisine başlanmadan önce ağızdaki tüm çürükler ve diş eti hastalıkları tedavi edilmelidir.

Ortodonti tedavisi uygulanırken sakız, asitli içecekler, sert gıdalar dişlerin üzerine yerleştirilen apareylere zarar verebilmektedir. Tedavi sürecinde bu türde yer alan gıdalardan uzak durmak en sağlıklısı olacaktır.

Tedavi sürecinin ikinci önemli konusu randevuların aksatılmaması tedaviye harfiyen uyulmasıdır. Ortodonti tedavisi diş hekimi tarından yakın takip edilmesi gereken tedavi türlerinden birisidir.

Ortodonti tedavisi sırasında daha önce yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Sadece ortodonti tedavisi uygulanırken sakız, asitli içecekler ve sert besinler ortodontik apareylere zarar verebileceği için, yiyecekler konusunda kısıtlamalar söz konusudur. Ayrıca, ortodonti tedavisi uzun bir süreci içerdiğinden randevuların aksatılmaması gerekir.

 

Ortodontik apareylerin gizlenmesi mümkün müdür?

Tıp alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır.  Ortodonti tedavisinde artık daha az fark edilebilen şeffaf braketler kullanılabileceği gibi braketler dişlerin damak ve dil tarafına yerleştirilerek, dışarıdan bakıldığında hiç fark edilmemesi sağlanabilir.

 

Ortodonti tedavisiniz için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.

Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, ortodonti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm sorularınız için ekibimize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.

Clinic Lacivert ile sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Ortodonti tedavisi ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ VE TEDAVİSİ

Diş etinin diş kökünün açığa çıkacak şekilde görünmesini ya da diş minesinin altına gelecek kadar açılmasını diş eti çekilmesi olarak değerlendirebiliriz. Diş eti çekilmesinin pek çok nedeni olabilir. Genetik sebepler, diş taşları, kötü kaplamalar, dişlerin sert ve aşırı fırçalanması, dişlerin düzgün temizlenmemesi, dişlerin aralarında biriken gıda artıkları, beslenme alışkanlıkları gibi değişik nedenlerle karşımıza çıkabilir. Tüm bu nedenler bakteri plağı oluşmasına ve diş eti iltihaplanmalarına sebebiyet verir.

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir?

Ağız kokusu, diş etlerinde kanama, diş etlerinde şişme, diş etlerinde kızarma, diş boylarının görünürde uzaması, diş etlerindeki renk değişiklikleri diş eti çekilmesinin belirtileri arasında yer alır. Diş eti çekilmesinin en büyük tehlikesi sağlıklı dişlerin kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle belirtileriniz varsa diş hekiminize hızlıca başvurmanız tedavi sürecinde olumlu etkiler sağlayacaktır.

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisinde farklı dolgu uygulamaları, ilaç tedavileri, kaplama tedavileri ve ileri vakalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir. Erken dönemde müdahale diş eti çekilmesi rahatsızlıklarında oldukça önemlidir. Geç kalınmadığı durumlarda kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür.

Diş eti çekilmesi ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

DİŞ BEYAZLATMA

Zaman içerisinde sararan, ışığı yansıtma özelliğini kaybeden, diş minesi ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha fazla koyulaşan, beslenme alışkanlıkları ve zararlı maddelerin kullanımı ile üzerinde meydana gelen diş renklenmelerinin giderilmesi için yapılan renk açma uygulamasına DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG) adı verilir.

Dış etkenlere yıllar boyu maruz kalmaları nedeni ile diş renklenmelerinin giderilmesi için evde ya da ağız ve diş sağlığı kliniklerinde uygulanacak diş beyazlatma işlemleri ile tatmin edici bir beyazlama elde edilebilmektedir.

Dişlerimizin üzerinde biriken çeşitli gıda artıkları, çay, kahve, sigara kullanımı, renklendirilmiş içecekler ve diş fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen diş lekelenmeleri, klinikte yapılacak diş taşı ve plak temizliği ile başlar. Sonrasında yapılacak polisaj (cilalama işlemi) ile temizlik tamamlanır. Temizleme işlemlerinden sonra dişler, diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiştir.

Diş beyazlatma işlemi ile yaklaşık 7 – 8 tona kadar zararsız bir şekilde beyazlatma / renk açma sağlanabilmektedir. Bu işlem için kullandığımız tüm malzeme sadece diş hekimleri tarafından hazırlanabilen ve kullanılabilen profesyonel kullanım ve uzmanlık gerektiren ürünlerdir. Kozmetik mağazalarında ya da internette satılan bu tarz ürünler çok etkisiz ve diş yapılarına zarar verecek özellikte olabilmektedir. Beyazlatma işlemi için mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

 

Diş Beyazlatma (Bleaching) evde ve klinikte olmak üzere 2 farklı yolla uygulanabilmektedir.

 1. Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi

Diş hekiminizin değerlendirmesi ve talimatları ile evde de kendinizin uygulayabileceği bir diş beyazlatma yöntemi mevcuttur. Ağzından alınan diş ölçüsü ile kişiye özel bir diş beyazlatma plakası hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine su bazlı bir diş beyazlatıcı ilaç konulur. Gece boyu ağızınızda kalan plaka ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir. Ev tipi işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca göre 7 – 10 gün süre ile ve daha sonra aralıklarla tekrar edilecek şekilde uygulanır.

 

 1. Klinik Tipi Diş Beyazlatma

Diş beyazlatmanın daha hızlı olması istenildiği durumlarda klinik tipi diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından uygulanır. Diş etleri profesyonel malzemeler ile izole edilerek dişlerin üzerine ilaç sürülür. Diş beyazlatma ilacının etkinliğinin arttırılması için üzerine özel mavi ışık uygulaması yapılır. İşlem bittiğinde dişler istenilen beyazlığa kavuşacaktır. Klinik araştırmalarda göstermektedir ki diş beyazlama işleminin veriminin artırılması ve süresinin uzatılması için ev tipi diş beyazlatma yönteminin de işlem sonrasında destek olarak devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Diş beyazlatma işleminde nelere dikkat edilmelidir?

Diş eti çekilmesi nedeni ile diş kökleri açığa çıkmış hastalarda diş beyazlatma işleminin uygulanması tavsiye edilmez.

Diş beyazlatma işlemi sırasında oluşabilecek diş hassasiyetleri için flor uygulamaları yapılmalıdır.

Diş çürükleri, diş hasarları, dişlerdeki kırık bölgeler, bu türden diğer diş problemleri mutlaka diş beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi sırasında çay, kahve, sigara, renklendirilmiş gıdalar gibi diş renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli diş fırçalama ve ağız ve diş sağlığı bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

Diş eti çekilmesi nedeni ile diş kökleri açığa çıkmış hastalarda diş beyazlatma işlemi uygulanmamalıdır.

 

 

Diş beyazlatma işlemleriniz için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.

Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm sorularınız için ekibimize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.

Clinic Lacivert ile bembeyaz, sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Dişlerimizde zaman içerisinde renk değişiklikleri ve lekeler oluşur. Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Yaşlanma, boyalı gıda maddeleri madde içeren gıdaların (Çay, kahve, kola, sigara vb) yoğun tüketimi, diş bakımının ve fırçalamanın ihmal edilmesi, alınan antibiyotikler dişlerimizdeki renk değişikliğinin belirli başlı sebepleri arasında gösterilebilir. Bu lekelerden ve renk değişikliklerinden diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri ile kurtulmak mümkün. Fırçalama ile çıkarılamayan lekeler ya da zaman içerisinde oluşan sararma diş beyazlatma işlemi ile dişin mine yapısından çözülerek birkaç tona kadar açık renge kavuşturulabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde ağız ve diş muayenesi gerçekleştirilir. İkinci aşamada diş taşı temizliği ve diş parlatma işlemi yapılır. Dişlerin üzerindeki pürüzler giderilir. Bu işlemler sırasında çürük diş varsa öncelikle onlarında tedavisi gerçekleştirilir. Uygulanan özel jeller ve ışık teknolojisi ile kısa bir bekleme süresinin ardından acısız ağrısız bir şekilde pırıl pırıl dişlere ve eşsiz bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Beyazlatma işlemi için kişiye özel yapılan silikon dişlikler ile evde de uygulayabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur. Dişinize özel alınan ölçüler ile hazırlanan kalıplar ev kullanımınız için tercih edilebilir.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürmektedir?

Diş hekiminiz tarafından uygulanan özel tedavi genellikle 20-60 dakika sürer. Diş taşı temizliği ile aynı gün işlem gerçekleştirilebilir.

İşlemden sonra dişlerimi ne kadar beyazlatabilirim?

Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişlerinizin durumuna göre ortalama 2-3 ton renk açılabilir. İhtiyaç duyuldukça ve koruma amaçlı belirli periyotlarda işlem tekrarlanabilir.

Diş beyazlatma (bleaching) ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak içintıklayınız..

 

 

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ (DETERTRAJ)

Dişler günlük olarak temizlense bile dişler üzerinde bakteri plağı oluşumu görülebilir. Tükürük ve gıdalar ile birleşen bakteri plağı tabakası zamanla sertleşmeye ve diş taşlarını oluşturmaya başlar. Diş taşlarının oluşması diş etlerinin çekilmesine neden olacağı için düzenli temizlenmediğinde karşımıza diş ve diş eti sorunları çıkarabilir.

Diş taşı temizliği foto

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Diş taşları modern diş ünitelerinde Diş Hekimi tarafından temizlenir. Ünitelerdeki özel aletler diş taşı temizliği için özel olarak tasarlanmıştır. İşlemde genellikle sprey sıkılarak hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. Hastalar hiçbir şekilde ağrı hissetmezler. İşlem sırasında bazı noktalarda hissedilmeyen minik kanamalar olabilir. İşlemden sonra çok az sıcak soğuk hassasiyeti gözlemlenebilir. Diş taşı temizleme işlemi yaklaşık 25 – 30 dakika arasında tamamlanır.

Diş taşı temizliği ne kadar aralıklarla yapılmalıdır?

Yapılan klinik araştırmalarda 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi tarafından yapılan kontrollerin yapılması en ideal işlem aralığı olduğu ortaya çıkmıştır. Bazı özel durumlarda işlem aralıkları farklılaştırılabilir.

Diş taşı temizliği ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

 

 

YENİBÖLÜM PEDODONTİ

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti nedir?

Pedodonti 0-14 yaş grubu çocukların dişleri ile ilgilenen diş hekimliğinin ana dallarından biridir. Çocukların Süt ve kalıcı dişlerinin korunması ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

 

 

 

 

 

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliğinin Kapsamı nedir?

Ana konusu çocuklar ve çocukların diş sağlığı olan pedodonti bilim dalının kapsadığı konuları başlıklar halinde şu şekilde belirtilebiliriz.

 • Erken yaş diş kontrolleri
 • Çocuklarda beslenme alışkanlığının düzenlenmesi
 • Çocuklarda çene ve diş gelişiminin düzenli kontrolleri
 • Çocuklarda oluşan diş kırılmalarının tedavileri
 • Süt dişleri ve kalıcı dişler için kanal tedavisi
 • Çocuklarda koruyucu ortodonti tedavileri
 • Dişlerde oluşan renklenmeler
 • Kron kaplama
 • Diş çekimleri

 

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişleri toplam 20 adettir. Süt dişleri çocukların beslenmesi için çok önemlidir. Konuşmanın normal ve düzgün gelişimi süt dişleri sayesinde olmaktadır. Süt dişlerinin kalıcı dişler çıkana kadar süreçte kalıcı diş için yerleri korumak, kalıcı dişlerin çıkması ve onların tutulmasında çok önemli rol üstlenirler. Süt dişlerinin korunması

Pedodonti ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

KANAL TEDAVİSİ

Ciddi şekilde çürümeye başlayan diş köklerinde enfeksiyon gelişmeye başlayan dişleri kurtarmak, onarmak, dişlerin fonksiyonlarını kaybetmeden geri kazanılmasını sağlama amacıyla diş hekimliğinde uygulanan en yaygın tedavi seçeneğine kanal tedavisi ismini veriyoruz. Kanal tedavisi için dişlerin iç kısmındaki sinirler alınır, iç duvarlar temizlenir ve son aşama olarak dolgu uygulaması yapılarak diş tedavisi tamamlanır. Enfeksiyonun yaygın olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi ile de diş kanal tedavisine destek vermek gerekebilir. Kanal tedavisinde erken başlamak tüm diş problemlerinde olduğu gibi çok önemlidir. Uzun süre ağrıyan dişleri ihmal etmemek, enfeksiyon dokulara yayılmadan diş hekimine başvurmak dişin kurtarılma şansını artıracaktır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisinin ilk aşaması röntgen çekimidir. Diş hekimi artık hızlı bir şeklide alınabilen röntgen sonuçlarını hasta ile birlikte değerlendirir. Dişteki hasarın boyutunu hasta paylaşır. İkinci aşamada enfeksiyonlu bölüm açılarak kanal genişletilir. Bu işlem tüm enfeksiyon ve hasarlı bölge temizlenene kadar devam eder. Dişteki hasara göre bu temizleme işlemi 2-3 farklı seansta da devam edebilir. Dişin içi tamamen temizlendikten sonra boşluğun doldurulması için dolgu uygulaması yapılır. Doğru dolgu uygulanması kanal tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasındadır.

Kanal tedavisi sırasında ağrı hisseder miyim?

Kanal tedavisi sırasında dişteki enfeksiyonun temizlenmesi esnasında pek çok hasta ağrı hissetmez. Çok az miktarda hassasiyet hissedilebilir.

Kanal tedavisi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Tedaviden sonra en az iki saat yiyecek ya da içecek tüketilmemesi gerekmektedir. İşlem sonrası 1-2 gün hassasiyet devam edebilir bu nedenle özellikle aşırı sıcak soğuk ya da çiğnemesi çok sert gıdalardan kaçınmak iyileşme süresinde faydalı olacaktır.

Kanal tedavisi diş hekimliğinde %95’ten fazla başarı oranına sahip sık kullanılan temel bir tedavi işlemidir. Kanal tedavisi görmüş hastaların pek çoğu dişlerini bir ömür boyu kullanılabilirler.

Kanal tedavisinin bir alternatifi var mıdır?

Kanal tedavisi doğal dişlerinizi kurtarmak için yapılır. Kanal tedavisi günümüz teknolojisinde mümkün olan en iyi tedavi seçeneğidir. Doğal dişlerimiz sadece besinleri gıdaları parçalamak için değil, aynı zamanda doğru beslenmeyi sağlamak için etkili bir sindirim de sağlar.

Kanal tedavisi ile kurtarılamayacak durumda olan dişler için alternatif dişin çekilmesi ve yerine köprü, implant ya da protez diş ile değiştirilmesi gerekmektedir. Doğal dişlerimizi kaybetmeden önce kanal tedavisi imkânı değerlendirilmelidir.

Kanal tedavisi ile ilgili bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

Protez

Işınlı Dolgu

Kron-Köprüler

Gömülü Diş Çekimi

Diş Çekimleri

 

Gülüş Tasarımı

Ağız yüzümüzün odak noktalarından biri olduğu için gülüşümüz kendimizi ifade etmemizde ve insanlar üzerinde bıraktığımız etkide çok önemli bir rol oynar. Çekici bir gülümseme bize pek çok kapıyı açabilir. Gülüşümüzden memnun değilsek, kendimize güvenimizin düşük olduğundan yakınabiliriz. Etrafımıza özgüveni düşük bir izlenim bırakabiliriz. Bu durum hem imajımızı hem de diğer insanlarla olan iletişimimizi olumsuz etkileyecektir. Gülümsememizle mutlu değilsek, belki de yeni bir gülümsemenin artık zamanı gelmiştir.

 

Kısa sorulara vereceğiniz cevaplar kişisel analiz yapmanıza ve gülüş tasarımı ile ilgili kararı vermenize yardımcı olacaktır.

 

 1. Gülümsemeniz konusunda kendinize güveniyor musunuz?
 2. Gülerken elinizle ağzınızı kapatır mısınız?
 3. Aynada gülümsemenize baktığınızda dişlerinizde ve dişetlerinizde herhangi bir bozukluk görüyor musunuz?
 4. Gülümsediğinizde diş etleriniz çok fazla görünmesinden memnun değil misiniz?
 5. Dişlerinizde lekelenmeler ve renk değişiklikleri görüyor musunuz?
 6. Dişlerinizin şekli canınızı mı sıkıyor?
 7. Modeller kadar çekici bir gülümsemeye sahip olmak ister misiniz?
 8. Daha beyaz dişler ile kendinizi hayal edebiliyor musunuz?

 

Analizdeki soruların pek çoğuna evet yanıtı verdiyseniz, estetik diş hekimliği ile ilgili bilgi almak için Clinic Lacivert’ten bilgi alabilirsiniz.

 

Gülüş tasarımı işleminde özellikle dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması en önemli konudur. Diş hekiminiz tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar gibi detaylar gülüş tasarımı işlemi için incelenir. Daha sonra ihtiyaçlar belirlenerek zirkonyum diş kaplamaları, bonding, diş beyazlatma, diş eti operasyonları, diş köprüleri ve diş boyu ayarlaması gibi pek çok farklı tekniklerle estetik görünümünüzün farklılaştırılması işlemine gülüş tasarımı denir.

 

Gülüş tasarımı ne kadar sürede tamamlanır?

Gülüş Tasarımı işleminin süresi kişinin tercihleri ve diş hekiminin önerileriyle yapılacak işleme bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Öncelikle diş hekimi muayenesi esnasında hastaya ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirme yapılır. Hayal edilen bir gülümsemeye kavuşmak için diş hekimi tedavi planını hazırlar ve tedavi sürecine başlanır.

 

Gülüş tasarımı için önemli noktalar nedir?

Gülüş Tasarımı uygulaması için bu uygulamanın yapılacağı kişinin cinsiyeti oldukça önemli bir konudur. Çünkü erkeklerin gülüş formu ile kadınların gülüş formu farklılık gösterir. Erkeklerin gülüş formu kare ya da dikdörtgen, kadınların ise yuvarlak ya da ovaldir.

 

Gülüş Tasarımı uygulamasında dişlerin ve diş etlerinin durumu, konumu, dişlerin formu, dişlerin birbiriyle ve diş etleriyle oranı ve dişlerin renkleri değerlendirilmelidir. Değerlendirme yapılırken kişinin yüz oranları, yaşı, cinsiyeti, ten rengi ele alınmalıdır. Gülümsemeyi olumsuz olarak etkileyecek dişlerdeki çapraşıklık, dişler arasındaki aralık ve dişlerdeki renklenmeler yaprak porselen (lamine porselen kaplama), diş beyazlatma ve ortodonti tedavisiyle çözümlenir.

 

Gülümseme esnasında dişetlerinin fazla görülmesi, diş etlerindeki asimetri veya dişetindeki çekilmelerden kişi estetik açıdan olumsuz yönde etkilenir. Bu tip durumlarda çeşitli diş eti ameliyatları yapılabilir. Dişlere ve/veya diş etlerine yapılan çeşitli tedavilerle kişinin kendine yakışan bir gülüşe sahip olması sağlanmaktadır.

 

Güzel bir gülümseme için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.

Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, gülüş tasarımı uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.

Clinic Lacivert ile mükemmel bir gülümsemeye ne dersiniz?