DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Zaman içerisinde sararan, ışığı yansıtma özelliğini kaybeden, diş minesi ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha fazla koyulaşan, beslenme alışkanlıkları ve zararlı maddelerin kullanımı ile üzerinde meydana gelen diş renklenmelerinin giderilmesi için yapılan renk açma uygulamasına DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG) adı verilir.

Dış etkenlere yıllar boyu maruz kalmaları nedeni ile diş renklenmelerinin giderilmesi için evde ya da ağız ve diş sağlığı kliniklerinde uygulanacak diş beyazlatma işlemleri ile tatmin edici bir beyazlama elde edilebilmektedir.

Dişlerimizin üzerinde biriken çeşitli gıda artıkları, çay, kahve, sigara kullanımı, renklendirilmiş içecekler ve diş fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen diş lekelenmeleri, klinikte yapılacak diş taşı ve plak temizliği ile başlar. Sonrasında yapılacak polisaj (cilalama işlemi) ile temizlik tamamlanır. Temizleme işlemlerinden sonra dişler, diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiştir.

Diş beyazlatma işlemi ile yaklaşık 7 – 8 tona kadar zararsız bir şekilde beyazlatma / renk açma sağlanabilmektedir. Bu işlem için kullandığımız tüm malzeme sadece diş hekimleri tarafından hazırlanabilen ve kullanılabilen profesyonel kullanım ve uzmanlık gerektiren ürünlerdir. Kozmetik mağazalarında ya da internette satılan bu tarz ürünler çok etkisiz ve diş yapılarına zarar verecek özellikte olabilmektedir. Beyazlatma işlemi için mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) evde ve klinikte olmak üzere 2 farklı yolla uygulanabilmektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi
Diş hekiminizin değerlendirmesi ve talimatları ile evde de kendinizin uygulayabileceği bir diş beyazlatma yöntemi mevcuttur. Ağzından alınan diş ölçüsü ile kişiye özel bir diş beyazlatma plakası hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine su bazlı bir diş beyazlatıcı ilaç konulur. Gece boyu ağızınızda kalan plaka ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir. Ev tipi işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca göre 7 – 10 gün süre ile ve daha sonra aralıklarla tekrar edilecek şekilde uygulanır.

Klinik Tipi Diş Beyazlatma
Diş beyazlatmanın daha hızlı olması istenildiği durumlarda klinik tipi diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından uygulanır. Diş etleri profesyonel malzemeler ile izole edilerek dişlerin üzerine ilaç sürülür. Diş beyazlatma ilacının etkinliğinin arttırılması için üzerine özel mavi ışık uygulaması yapılır. İşlem bittiğinde dişler istenilen beyazlığa kavuşacaktır. Klinik araştırmalarda göstermektedir ki diş beyazlama işleminin veriminin artırılması ve süresinin uzatılması için ev tipi diş beyazlatma yönteminin de işlem sonrasında destek olarak devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir.
Diş beyazlatma işlemleriniz için Clinic Lacivert’i tercih edebilirsiniz.
Clinic Lacivert ile iletişime geçerek diş hekimimizden ücretsiz randevu alabilir, diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Tüm sorularınız için ekibimize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan ve sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak.
Clinic Lacivert ile bembeyaz, sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

 

This post is also available in: Français (Fransızca)

Türkçe